سلامت

آیا لاغری با لواشک و آلوچه امکان پذیر است؟

قره قروت، آلوچه و لواشک ترش از محبوب ترین تنقلات در کشور ما به شمار می روند. این خوراکی ها مانند بسیاری از مواد غذایی هم فوایدی دارند و هم مضراتی(فواید و مضرات لواشک و آلوچه). لواشک ترش از جمله فرآورده هایی است که مورد علاقه همه افراد به ویژه کودکان می باشد. با توجه به ماده اولیه آن که شامل انواع میوه ها است بنابراین تا حدی فواید میوه را دارا بوده و به مصرف سایر تنقلات (مثل چیپس و پفک) ارجح می باشد. و باید به این نکته توجه داشت که لواشک نمی تواند نیاز کودکان به میوه را برطرف بکند. از آنجایی که لواشک ترش از میوه های مختلف تهیه می شوند، بسیاری از مواد مغذی مفید موجود در میوه‌ ها مانند مواد معدنی، فیبر، رنگدانه‌، آنتی‌ اکسیدان ها و فیتوکمیکال ها (مواد شیمیایی گیاهی)  در لواشک نیز یافت می شوند. البته نمی توان گفت این تنقلات همه مواد مغذی میوه ها را دارا می باشند، زیرا بسیاری از ویتامینها از جمله ویتامین C موجود در میوه ها در اثر فرآیندهای تولید همچون خرد کردن، خشک کردن و حرارت تخریب می شوند. غیر از نمک که برای جلوگیری از فاسد شدن انواع لواشک افزوده می گردد و از معایب این ماده غذایی محسوب می شود، ولی ریزمغذی های مفید و برخی ویتامین ها به میزان خوبی در آن وجود دارند. لواشک دارای ویتامین های A و B و مواد معدنی (مخصوصا پتاسیم و کلسیم) می باشد که به دلیل کالری پایین آن، به عنوان یک میان وعده مناسب می باشد خواص لواشک را باید با توجه به میوه اولیه آن شناخت. مثلا لواشک آلو برای درمان یبوست مفید است و لواشک سیب اثر عکس دارد. یا لواشک زغال اخته نیز با توجه به مواد ضد میکروبی خود می تواند در پیشگیری از عفونت های ادراری در خانم ها مفید واقع شود. یکی از مزایای این تنقلات این است که به راحتی قابل حمل و نگهداری هستند. این نکته به ویژه در مورد افرادی که ساعات طولانی از روز را بیرون از منزل هستند مانند افراد شاغل و دانش آموزان حایز اهمیت است. این افراد اغلب نمی توانند میوه تازه همراه داشته باشند اما برگه های خشک، آلوچه و لواشک به راحتی قابل حمل و مصرف بوده و زود فاسد نمی شوند. بزرگ ‌ترین ضرر قره قروت، آلوچه یا میوه‌ هایی که به لواشک ترش تبدیل می ‌شوند، اسیدیته بالای آنها است و طعم ترشی این تنقلات به همین دلیل می باشد. این ترکیبات اسیدی در طولانی مدت موجب تحلیل و فرسایش مینای دندان ها می شوند. البته شستن دهان، نوشیدن آب و مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن لواشک ترش و تنقلاتی از این قبیل مشکل را رفع می نماید.این تنقلات به افرادی که ترشح اسید معده در آنها بالاست توصیه نمی شود زیرا موجب تشدید عوارض گوارشی در آنها می گردد.
لاغری با لواشک ترش
برخی افراد معتقدند این تنقلاتی مانند لواشک ترش کالری ندارند و در مقابل به چربی سوز بوده و کاهش وزن و لاغر شدن نیز کمک می کنند. این باور کاملا غلط است. زیرا همه این تنقلات ترش دارای کالری بوده و همچنین با تحریک ترشح اسید معده، فرآیند هضم و جذب را نیز افزایش می دهند. بنابراین مصرف بی رویه آنها موجب افزایش وزن و چاقی می شود.در میان تنقلات ترش، قره قروت حاوی کلسیم است اما نباید جایگزین لبنیات شود. کلسیم مورد نیاز بدن را از طریق شیر، ماست، دوغ کم نمک و پنیر تامین کنید و قره قروت را تنها به عنوان یکی از تنقلات و میان وعده های گاه گاهی در نظر بگیرید. یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد قره قروت، آلوچه و لواشک ترش باید مد نظر قرار داد این است که این تنقلات اغلب حاوی میزان زیادی نمک هستند بنابراین در مصرف آنها باید اعتدال را رعایت نمود. این نکته به ویژه در مورد افرادی که محدودیت مصرف سدیم دارند مانند بیماران مبتلا به پرفشاری خون  و بیماران کلیوی حایز اهمیت است.
آیا لاغری با لواشک و آلوچه امکان پذیر است؟
تنقلاتی همچون لواشک ترش و قره قروت همانگونه که می تواند یه مکمل و میان وعده بسیار مفید باشد، می تواند یک خوراکی مضر و آسیب رسان نیز باشد. همچنین لواشک های مختلف که از میوه های متفاوتی تولید شده اند نیز خواص مختلف خودش را دارند. درصورتیکه به دنبال این هستیم که ویتامین خاصی از بدن را ار این طریق تامین کنیم بایستی مطالعه دقیقی داشته باشیم تا انتخاب صحیحی انجام بدهیم. همچنین شما می توانید مقاله خواص لواشک در بارداری را بخوانید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 17 =