آموزشی, سلامت

7 مزیت میوه خشک انجمادی

با توجه به بررسی موضوع، خشک کردن انجمادی یکی از موثرترین روش‌های نگهداری مواد غذایی به‌منظور حفظ رنگ، طعم و ارزش غذایی اصلی میوه‌ها می‌باشد. این فرآیند با حذف 99 درصد از محتوای آب میوه‌ها و در عین حال حفظ 98 درصد از مواد مغذی، امکان افزایش ماندگاری میوه‌ها را فراهم می‌کند. در نتیجه، میوه‌های خشک منجمد به اندازه میوه‌های تازه سالم هستند. با این وجود، برخی از مردم همچنان به کیفیت برتر میوه‌های خشک منجمد شک دارند.

این گزارش به بررسی فواید میوه‌های خشک منجمد، نحوه تولید آن‌ها و همچنین مقایسه مواد مغذی میوه‌های تازه چیده شده با میوه‌های خشک منجمد خواهد پرداخت.

میوه خشک انجمادی چیست؟

در خصوص میوه‌های خشک منجمد، این نوع میوه‌ها از طریق فرآیند لیوفیلیزاسیون (خشک کردن انجمادی) به گونه‌ای تولید می‌شوند که رطوبت موجود در آن‌ها حذف می‌شود. در این فرآیند، آب موجود در میوه‌ها به صورت یخ زده تبخیر می‌شود و ساختار اصلی میوه دست نخورده باقی می‌ماند.

میوه‌های خشک منجمد دارای ماندگاری بالایی در قفسه‌ها هستند و نیازی به استفاده از مواد نگهدارنده ندارند. اکثر تولیدکنندگان این محصولات ادعا می‌کنند که میوه‌های خشک منجمد آن‌ها 98 درصد از مواد مغذی خود را حفظ کرده‌اند، اگرچه تقریباً تمام محتوای آبی خود را از دست داده‌اند. به همین دلیل، این میوه‌ها بسیار سبک با بافت ترد و طعم قوی میوه‌ای هستند. همچنین، فرآیند خشک کردن انجمادی ساختار اصلی میوه را دست نخورده باقی می‌گذارد.

برخی از میوه‌های رایج در این دسته عبارتند از: سیب، توت فرنگی، زغال اخته، تمشک، گیلاس، موز، هلو، شلیل و کیوی.

فواید میوه خشک انجمادی

فواید میوه های خشک منجمد بر فواید میوه های خشک شده به روش های معمولی بیشتر است. احتمالاً برخی از مزایای آن مانند سالم بودن یا ماندگاری را شنیده اید. اما فواید میوه خشک منجمد از این هم فراتر می رود. بیایید برخی از آنها را مرور کنیم.

1. ماندگاری طولانی

میوه های خشک انجمادی قابلیت نگهداری طولاتی مدت قابل توجهی دارند و می توانند تا 25 سال در ظروف دربسته باقی بمانند. این ماندگاری طولانی مدت به طور مستقیم با میزان رطوبت این میوه ها مرتبط است؛ به طوری که هر چه میزان رطوبت آن ها بیشتر باشد، ماندگاری کوتاه تری خواهند داشت. به طور کلی، مواد غذایی منجمد برای نگهداری طولانی مدت مناسب تر از میوه های کم آب یا غیر منجمد هستند. با توجه به اینکه میوه ها در طی فرآیند خشک کردن انجمادی 98 تا 99 درصد رطوبت خود را از دست می دهند، معمولاً قابلیت ماندگاری 25 ساله دارند.

برای حفظ بهینه این مواد غذایی، توصیه می شود میوه های خشک انجمادی را در محیطی خنک، تاریک و خشک با دمای کمتر از 70 درجه فارنهایت نگهداری کرد. به همین دلیل، میوه های خشک منجمد گزینه مناسبی برای ذخیره سازی اضطراری و مصرف در کمپ ها محسوب می شوند.

2. جذب رطوبت و آبرسانی سریع

اکثر محصولات میوه خشک انجمادی به شکل آماده مصرف تولید می شوند. این بدین معنی است که این محصولات را می توان بدون نیاز به آماده سازی مجدد به عنوان میان وعده ای مغذی مصرف نمود. با این وجود، در برخی موارد، همچون استفاده از این محصولات در فرآیند تولید شکلات یا سس ها، ممکن است آبرسانی مجدد آنها ضروری باشد. در این موارد، افزودن آب داغ به ظرف محتوی محصولات و اجازه چند دقیقه زمان، می تواند آنها را به حالت تازه بازگرداند. در اغلب موارد، طعم محصولات پس از آبرسانی مجدد به اندازه ای به طعم اصلی نزدیک است که تشخیص تفاوت میان آنها بسیار دشوار خواهد بود.

3. بافت و ساختار طبیعی و دست نخورده

همانگونه که پیشتر اشاره شد، فرآیند خشک کردن میوه ها بصورت انجمادی (فریزدرایر) در دما و فشار پایین صورت می گیرد. این فرآیند باعث ثبات ساختاری محصول می شود و فشار کم به حذف آب بدون تغییر در ساختار کمک می کند. به همین دلیل، اندازه میوه ها پس از خشک شدن به همان اندازه اولیه باقی می ماند. این در حالی است که در روش خشک کردن به روش کم آبی، میوه ها جمع و کوچک می شوند.

4.مواد مغذی موجود در میوه خشک انجمادی

فرایند خشک کردن انجمادی در محیط خلاء و در دمای پایین صورت می پذیرد. به همین دلیل، میوه های خشک شده به این روش حدود 97% از مواد مغذی خود را در طی فرایند حفظ می کنند. از این رو، این محصولات از نظر ارزش غذایی شباهت زیادی به نمونه تازه آنها دارند. در حالی که در روش های خشک کردن کم آب، فقط حدود 60 تا 75 درصد از مواد مغذی اصلی نگهداری می شود.

  • میزان قند موجود در میوه خشک انجمادی

در مورد سلامتی میوه های خشک منجمد، تصورات غلطی وجود دارد. یکی از این باورهای نادرست این است که محصولات خشک شده با فرایند انجماد، در مقایسه با میوه های تازه، دارای مقدار قند بیشتری هستند. در اینجا تلاش می کنیم که به این شایعه پایان دهیم، زیرا این تصور صحت ندارد. تفاوت واقعی در این محصولات، در غلظت قندها است و نه در مقدار آنها.

همانطور که قبلاً ذکر شد، فرایند خشک کردن انجمادی باعث حذف رطوبت از میوه می شود. در نتیجه، اندازه میوه کوچک شده و محتوای قند آن متمرکزتر می شود. این غلظت شدن به این معنی است که می توانید تعداد وعده های بیشتری از میوه خشک منجمد را در یک نوبت نسبت به زمانی که به صورت تازه مصرف می شد، مصرف کنید.

برای مثال، مقایسه کنید بین یک خوشه 20 عددی انگور و یک مشت 20 عددی کشمش. هر دوی این میان وعده ها مقدار یکسانی قند دارند، اما بعد از مصرف احساس متفاوتی را ایجاد می کنند. احتمال بیشتری وجود دارد که 20 عدد انگور را در عرض 10 دقیقه مصرف کنید و احساس سیری نسبتاً دوری را داشته باشید. در حالی که ممکن است 20 عدد کشمش را در عرض 1 دقیقه تمام کنید و همچنان نسبتاً احساس گرسنگی کنید.

بنابراین، میوه های خشک شده منجمد این کار را نمی کنند. اگرچه ممکن است حاوی قند بیشتری نسبت به میوه های تازه باشند، اما خوردن آنها در مقادیر بیشتر آسان تر است. به این معنی که در مدت زمان کوتاهی قند بیشتری را مصرف می کنید.

  • فیبر موجود در میوه خشک انجمادی

همانطور که پیشتر ذکر شد، میوه های خشک انجمادی، منبع غنی از فیبر هستند. در هر وعده (10 گرم) میوه خشک انجمادی، حداکثر 2 گرم فیبر وجود دارد. بنابراین، این محصولات گزینه مناسبی برای افرادی هستند که به دنبال دریافت مقدار کافی فیبر در رژیم غذایی خود می باشند.

گنجاندن میزان مناسب فیبر در رژیم غذایی روزانه، سبب تضمین عملکرد صحیح دستگاه گوارش و حفظ سطح پایین کلسترول خواهد شد. همچنین، دریافت فیبر کافی، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را نیز کاهش می دهد. در اکثر موارد، میوه های خشک انجمادی از نظر محتوای فیبر مشابه میوه های خشک هستند.

محتوای کالری در میوه‌های خشک‌شده انجمادی

در مورد کالری‌ها چه باید گفت؟ بیشتر کارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند میوه‌های خشک‌شده انجمادی را به‌عنوان مکملی برای رژیم غذایی خود مصرف کنید. آنها معتقدند میوه‌های خشک‌شده انجمادی به همان اندازه که باید، سالم هستند. اما نباید جایگزین رژیم غذایی شما شوند. دلیل آن این است.
بیشتر برندهای میوه‌های خشک‌شده انجمادی کمتر از ۴۰ کالری در هر وعده ۱۰ گرمی دارند. اگر در رژیم کم کالری هستید (مثلاً تلاش برای کاهش وزن)، میوه‌های خشک‌شده انجمادی می‌توانند راهی عالی برای افزودن مواد مغذی و فیبر به رژیم غذایی شما باشند بدون اینکه مقدار زیادی کالری اضافه کنند. اما همچنان مهم است که به مقدار مصرف توجه کنید تا از مصرف بیش از حد کالری جلوگیری کنید.

۵. طعم تازه

میوه‌های خشک‌شده انجمادی طعم تازه و طبیعی خود را حفظ می‌کنند.
یکی از مزایای دیگر میوه‌های خشک‌شده انجمادی این است که طعم اصلی میوه حفظ می‌شود. فرآیند خشک‌کردن انجمادی در دماهای پایین انجام می‌شود که به حفظ ترکیبات طعم‌دهنده طبیعی میوه کمک می‌کند. این بدان معناست که میوه‌های خشک‌شده انجمادی طعمی نزدیک به میوه تازه دارند و می‌توانند به‌عنوان جایگزینی عالی برای میان‌وعده‌های ناسالم مورد استفاده قرار گیرند.

۶. تنوع بیشتر

میوه‌های خشک‌شده انجمادی در انواع مختلف و متنوعی موجود هستند.
فرآیند خشک‌کردن انجمادی می‌تواند روی بسیاری از انواع میوه‌ها اعمال شود، از جمله سیب، توت‌فرنگی، بلوبری، گیلاس، موز، هلو، شلیل و کیوی. این تنوع به شما این امکان را می‌دهد که از مزایای مختلف میوه‌ها بهره‌مند شوید و به رژیم غذایی خود تنوع ببخشید.

۷. مناسب برای سفر

میوه‌های خشک‌شده انجمادی به دلیل وزن سبک و ماندگاری طولانی، گزینه‌ای عالی برای سفر هستند.
یکی از مزایای بزرگ میوه‌های خشک‌شده انجمادی وزن سبک آنها است که آنها را به گزینه‌ای عالی برای سفر، کمپینگ و پیاده‌روی تبدیل می‌کند. این میوه‌ها نیاز به نگهداری در یخچال ندارند و می‌توانند به‌راحتی در کیف یا کوله‌پشتی حمل شوند. علاوه بر این، ماندگاری طولانی آنها به این معناست که می‌توانید آنها را به‌عنوان میان‌وعده‌ای سالم در هر زمان و مکانی مصرف کنید.

نتیجه‌گیری

میوه‌های خشک‌شده انجمادی یک گزینه سالم و خوشمزه برای میان‌وعده‌ها هستند که مزایای بسیاری از جمله عمر طولانی‌تر، آماده‌سازی حداقلی، ساختار و بافت دست‌نخورده، محتوای تغذیه‌ای متمرکز، طعم تازه، تنوع بیشتر انتخاب‌ها و مناسب بودن برای سفر را ارائه می‌دهند. با توجه به این مزایا، می‌توانید میوه‌های خشک‌شده انجمادی را به‌عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم خود در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هفده =